Flash: Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon autorizimin për arrestimin e Saimir Tahirit
Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon autorizim për arrestimin e Tahirit, pas akuzave se është i implikuar në trafik droge
Rajoni
Mediat serbe për dialogun me Kosovën
“Prishtina vendos si kusht pjesëmarrjen e SHBA”
12 tetor 2017 15:59
Mediat serbe raportojnë se Prishtina ka vendosur një kusht për sa i përket dialogut Kosovë - Serbi. Kushti është pikërisht pjesëmarrja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në dialog. 

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka paralajmëruar një platformë të re për dialogun me Beogradin. Kështu komentojnë mediat serbe atë që cilësojnë si kusht të Prishtinës për dialogun e ndërmjetësuar nga BE mes kosovës dhe Serbisë: kushti është pjesëmarrja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. 
Duke iu referuar agjencisë online të lajmeve KoSSev, kjo platformë do të përgatitet nga qeveria e Kosovës në konsultim me ekspertët dhe do të diskutohet e miratohet në parlamentin e Kosovës. 
Në një intervistë për radiotelevizionine Kosovës, kryeministri Haradinaj deklaroi se Dialogu nuk mund të vazhdojë pa praninë e SHBA-ve në tryezën e bisedimeve. 
Sipas Haradinaj Kosova ende nuk e ka qartësuar rolin e saj në dialogun aktual dhe as atë që kërkon 
Kryeministri kosovar theksoi se nuk do të jetë pjesë e dialogut në të ardhmen pasi nuk ka kohë të kryejë një rol tjetër përvec atij të kreut të qeverisë.
Live Stream
Moti
Sot

26° / 14°
Sondazh
Me nisjen e legjislaturës së re, partitë janë përfshirë në diskutimet, ende jo në tryezë për reformën zgjedhore. Mendoni se kësaj radhe klasa politike do t'i realizojë në kohë ndryshimet në këtë reformë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
1,37
113.1
EUR / LEK
-0,33
133.5
GBP / LEK
-0,47
151
CHF / LEK
0,90
116.3
JPY / LEK
-98,82
1.01
Partnerë