Flash: Spanjë, policia parandaloi një sulm tjetër të ngjashëm me atë të Barcelonës
Spanjë, 5 terroristët që u vranë nga policia kishin në trup jelekë me eksploziv dhe ishin gati për të kryer sulmin
Rajoni
Ramush Haradinaj: Për 10 ditë Kosova do të ketë institucionet dhe qeverinë e re
Veseli mund të jetë kryetar i Kuvendit
11 gusht 2017 15:02
Sipas kandidatit për kryeministër te koalicionit PAN ne Kosove, Ramush Haradinaj, brenda 10 ditesh do te krijohen institucionet dhe qeveria e re. Ne nje interviste per Radio Europa e Lire, Haradinaj shprehet se  vetëm Kadri Veseli mund të jetë kryetar i parlamentit te ri.

Kandidati për kryeministër të Kosovës, Ramush Haradinaj, i nominuar nga koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i njohur si koalicioni PAN, thotë se Kosova brenda 10 ditëve të ardhshme do të ketë institucionet e reja. “Ka një reflektim të spektrit politik, ashtu siç e thash më herët, dhe besoj që në këto ditët që po vijnë, në këto 10 ditë do të jemi në gjendje që t’i marrim vendimet e duhura për të konstituuar Kuvendin, t’i zgjedhim organet e Kuvendit dhe njëkohësisht edhe formimin e Qeverisë”, shprehet Haradinaj për radion Evropa e Lirë.
Kreu I AAK-së, thotë se me mbështetjen e partisë politike Aleanca Kosova e Re, vendi do të ketë një Qeveri gjithëpërfshirëse. “Kjo është një situatë e mirëseardhur dhe dihet se një situatë e tillë, një rol dhe platformë që e shprehu Pacolli, për një Qeveri gjithëpërfshirëse dhe një platformë qeverisëse janë interes i vendit sot, dhe ne jemi të hapur për këtë qasje të re të zotit Pacolli dhe e mirëpresim”, tha Haradinaj. 
Ai thotë se kandidati i vetëm për postin e kryetarit të Kuvendit të Kosovës është kryetari I PDK, Kadri Veseli. Sipas Haradinaj, Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK kanë si synim politik që të bllokojnë një formim të qeverisë nga Koalicioni PAN.
Live Stream
Moti
Sot

35° / 22°
Sondazh
A do të jetë riviera shqiptare destinacioni juaj për këtë sezon veror?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-1,30
112.09
EUR / LEK
-0,74
132.24
GBP / LEK
-2,29
146.22
CHF / LEK
-1,73
115.13
JPY / LEK
-1,44
101.13
Partnerë