Flash: Përfaqësuesit e Televizioneve: Për reklamat e partive politike do të zbatojmë Kodin Zgjedhor
Përfaqësuesit e Radiotelevizioneve i kanë dërguar letër ankesë KQZ-së, AMA-s dhe OSBE-së për ligjin e “Partive Politike”
Politikë
Marrëveshja Rama-Basha
Cilët janë hapat e parë të zbatimit të saj
19 maj 2017 16:06
Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basa mblodhi kryetarët e degëve për fushatën dhe shpjegimin e marrëveshjes me Edi Ramën. Po cilët janë hapat e parë të zbatimit të saj: nga përbarja teknike e kabinetit qeveritar Ramam,deri tek ngritja e komisioneve te vetingut me opozitën. Duket se ligji elektoral nuk do të preket para zgjedhjeve të 25 qershorit.

 
Marrëveshja u krye, por me çfarë nis zbatimi i saj.
Puna është tek negociatorëve oerd bylykashi dhe engjëll agaci. Pas finalizimit të marrëveshjeve për dekriminalizimin dhe P)aketën Kushtetuese të Drejtësisë, u është besuar atyre edhe negociata për detajuar dhe vënë në shinjat e zbatimi marrëveshjen e 18 majit që tashmë ka emrin Rama Basha.
Presidenti i Republikes do të dihet të dekretojë datën e re të zgjedhjeve të përgjithshme, pas akordit që ato të mos mbahen më 18, por më 25 qershor dhe të zgjedhjeve të pjesshme për Bashkinë e Kavajës. 
Rreth mesditës në seliën blu Lulzim Basha thirri kryetarët e degëv për t’u kërkuar ndezjen e motorëve të fushatës zgjedhore dhe shpjegimin e marrëveshhje politike mes tij dhe kryeministrit Edi Rama.
Mësohet se kreu i opozitës i ka vënë në dijeni se deri të dielën PD do të ketë gati propozimet për zevendëskryeministrin, 6 ministrat teknike si dhe drejtorët që sipas marreveshjes propozohen nga ajo.
Ndërsa java që vjen është vendimtare për hatimin e listave të kandidatëve për deputetë dhe depozitimi i saj në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. 
Burimet thanë se ndryshime në ligjin zgjedhor nuk janë parashikuar. Partitë e opozitës do të depozitojnë listën e kandidatëve për deputet më 26 maj duke ia lënë vendimarrjen Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.
E ndërkohë po në kuadër zbatimit ët kësa marrëveshjeje, javën që vjen pritet mbedhja e Parlamenti në seancë të jashtëzakonshme për të votuar, ministrat e rinj, kreun e ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe ngritjen e komisioneve të vetingut me përfaqësuesit e opozitës.
Live Stream
Moti
Sot

25° / 16°
Sondazh
Partitë opozitare kërkojnë përmes protestës qytetare krijimin e një qeverie teknike që do të mundësojë zgjedhje të lira e demokratike në vend. A mendoni se do të realizohet një kërkesë e tillë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-0,86
126
EUR / LEK
-1,41
134.93
GBP / LEK
2,72
161.18
CHF / LEK
-1,14
126.19
JPY / LEK
3,33
115.47
Partnerë