Flash: Partia Republikane do të marrë pjesë si forcë e vetme në zgjedhjet e 25 qershorit
Partia Republikane nuk ka pranuar ftesën e kreut të PD Lulzim Basha për të garuar nën siglën e PD në 25 qershor
Politikë
Firmoset pakti kombëtar i Mirëqenies Sociale. Klosi i kalon stafetën Xhaçkës
Rama: Nëse reformat nuk vijojnë vendi humbet shumë
20 mars 2017 14:34
Kryeministri Rama dhe 3 ministra e ish-ministra  firmosen Paktin Kombetar te Mireqenies Sociale. Ndersa ministri ne detyre Blendi Klosi i kaloi stafeten ministres se dekretuar Olta Xhacka.

Ne rreth kater vjet qeverisje Ministria e Mireqenies Sociale ka ndryshuar tre ministra e ne diten e dekretimit te Olta Xhackes ishin bashke gjate nenshkrimit te Paktit Kombetar te Mireqenies Sociale ku i pranishem ishte edhe kryeministri Edi Rama. Sipas te cilit reformat i ndryshuan qasjen kesaj ministrie.

Zyrat e punes ndryshuan pamjen dhe permes tyre sipas ministrit ne detyre Blendi Klosi u punesuan rreth 26 mije persona


Ndihma ekonomike u trefishua dhe kjo sipas Erion Velise, ministri qe mori detyren pas zgjedhjeve te vitit 2013, u mundesua pasi skema u pastrua prej atyra qe perfitonin padrejtesisht.


Reformimi I skemes se pensioneve dhe afrimi I te rinjeve me tregun e punes ishin te tjera reforma te cilat u vune ne dukje e per te cilat ministrja e dekretuar Olta Xhacka u zotua se do ti coje perpara.
Sipas kryeministrit nese reformat nuk vijojne vendi humbet shume e ketu Edi Rama u kthye tek cadra e opozites prane zyres se tij.

Permes Paktit Kombetar te Mireqenies Sociale kompetencat dhe pergjegjesite per ngritjen e sherbimeve per kategorite ne nevoje kalojne nga pushteti qendror drejt atij vendor.Live Stream
Moti
Sot

25° / 16°
Sondazh
Partitë opozitare kërkojnë përmes protestës qytetare krijimin e një qeverie teknike që do të mundësojë zgjedhje të lira e demokratike në vend. A mendoni se do të realizohet një kërkesë e tillë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-0,86
126
EUR / LEK
-1,41
134.93
GBP / LEK
2,72
161.18
CHF / LEK
-1,14
126.19
JPY / LEK
3,33
115.47
Partnerë