Flash: Luan Rama: LSI është në koalicion me PS dhe jemi seriozë e të përgjegjshëm
Luan Rama: LSI nuk u regjistrua për zgjedhjet në Kavajë sepse PS e zgjodhi në mënyrë të njëanshme kandidaturën
Politikë
Presidenti Nishani dekreton shkarkimet dhe emërimet e Ramës në qeveri
Kreu i Shtetit e quajti të papërshtatshëm zëvendësimin e Tahirit me Xhafajn
20 mars 2017 12:26
Pas rezervave të shprehura publikisht ndaj kandidaturës së Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm, Presidenti i Republikës e dekretoi atë në këtë detyrë. Bashkë me Xhafën, Nishani dekretoi edhe shkarkimin e 3 ministrave të tjerë dhe zëvendësimin e tyre me propozimet që i kishte dërguar Kryeministri.
Presidenti i Republikës dekretoi shkarkimin e 4 ministrave të Qeverisë Rama dhe zëvendësimin e tyre me 4 emrat e rinj të propozuar nga Kryeministri. Dekretet e para i përkasin dikasterit për të cilin Bujar Nishani thirri një konferencë të posaçme shtypi, Ministrisë së Punëve të Brendshme. Kreu i Shtetit e quajti të papërshtatshëm zëvendësimin e Saimir Tahirit me Fatmir Xhafajn, duke iu referuar disa akuzave publike në adresë të këtij të fundit, për veprimtarinë e tij si hetues gjatë periudhës së diktaturës.
Kështu, Presidenti i Republikës bëri të qartë se dekretimi i tij për Fatmir Xhafën është i detyruar nga Kushtetuta, ndërsa fjala e fundit për të do t’i takojë Parlamentit. 
Kreu i Shtetit nuk shprehu rezerva përsa i përket lëvizjeve në 3 dikasteret e tjera. Ai dekretoi shkarkimin e Ilir Beqes si ministër të Shëndetësisë dhe zëvendësin e tij me Ogerta Manastirliun. Shkarkimi i Bledi Çuçit u pasua nga dekretimi i emërimit të Eduard Shalsit si ministër për Cështjet Vendore. Ndërsa në fund, Presidenti Nishani dekretoi Olta Xhaçkën si ministre e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, në vend të Blendi Klosit.
Live Stream
Moti
Sondazh
Partitë opozitare kërkojnë përmes protestës qytetare krijimin e një qeverie teknike që do të mundësojë zgjedhje të lira e demokratike në vend. A mendoni se do të realizohet një kërkesë e tillë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-1,03
125.83
EUR / LEK
-0,92
135.42
GBP / LEK
-2,59
155.87
CHF / LEK
-0,82
126.51
JPY / LEK
-0,99
111.15
Partnerë