Flash: Policia sekuestroi rreth 1 ton kanabis sativa në orët e para të mëngjesit
Policia bllokoi një Velierë midis plazhit të Levanit dhe Darëzezës, në bord u kapën një shqiptar dhe një italian
Ekonomi
Alarmi i mjeteve të paligjshme në rrugë
“Gati një e treta e mjeteve pa bërë kontrollin teknik”
19 maj 2017 14:42
Shpejtesia e larte, apo mungesa e sinjalistikes nuk jane te vetmet rreziqe ne rruget e Shqiperise. Automjetet qe qarkullojne pa nje kontroll teknik, jane nje rrezik i padukshem. Te dhenat e transportit rrugor tregojne se gati nje e treta e automjeteve qe qarkullojne ne rruge, nuk e kane kryer procedure e kontrollit vjetor teknik dhe nuk kane paguar taksat.
Vitin e kaluar rezulton te jene te regjistruara mbi 563 mije automjete, port e rregullta ligjerisht (pra kontrollet dhe taksat) i kane kryer vetem 401 mire automjete. 
Ekspertet e sigurise rrugore prane ministrise se transportit, thone se numri I automjeteve te pa konktrolluara po ulet nga viti ne vit, por nuk mohojne faktin pjesa e mjeteve te palishqme ne qarkullim, vijon te mbetet nder me te lartat ne rajon. 
Po ashtu ne rajon kryesojme edhe per nivelin e larte te aksidenteve, madje dhe atyre  me vdekje.  Me raportet e saj, ministria e Transportit veren se rritja e numrit të mjeteve rrugore pa u paraprirë nga planet e zonave urbane dhe cafilitetet per kembesore e cikliste rrite rrezikun e përfshirjes në aksidente rrugore. Ndersa nuk ka nje vleresim te mirefillte sa ndikojne ne shtimin e aksidenteve mjetet e pa certifikuara teknikisht. 
Ne te gjithe vendin, vitin e kaluar u perfshine ne aksidente te renda rrugore mbi 700, persona, dhe 269 prej tyre humbën jetën.
Live Stream
Moti
Sot

25° / 14°
Sondazh
Me nisjen e legjislaturës së re, partitë janë përfshirë në diskutimet, ende jo në tryezë për reformën zgjedhore. Mendoni se kësaj radhe klasa politike do t'i realizojë në kohë ndryshimet në këtë reformë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-1,30
112.09
EUR / LEK
-0,74
132.24
GBP / LEK
-2,29
146.22
CHF / LEK
-1,73
115.13
JPY / LEK
-1,44
101.13
Partnerë