Flash: Policia sekuestroi rreth 1 ton kanabis sativa në orët e para të mëngjesit
Policia bllokoi një Velierë midis plazhit të Levanit dhe Darëzezës, në bord u kapën një shqiptar dhe një italian
Aktualitet
Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të lartë të azilkërkuesve
Rreth 28 mijë e 900 shqiptarë kërkuan azil për herë të parë në BE në vitin 2016
20 mars 2017 15:32
Shqiperia eshte vendi europian me numrin me te larte te azilkerkuesve per vitin qe lame pas. Sipas EUROSTAT rreth 28 mijë e 900 shqiptarë kërkuan azil për herë të parë në BE në vitin 2016. Pas vendit tone renditet Rusia  me rreth 23 mijë azilkërkues, duke vijuar me Ukrainen, Turqine dhe me pas Kosova me mbi 89 mijë azilkërkues rishtas në BE më 2016. Vendet e preferuara të shqiptarëve për azil mbeten Gjermania dhe Franca. Por vitin e shkuar u vu re se shqiptarët ju rikthyen azilit ekonomik në Greqi, ndonese ekonomia e ketij vendi vuan pasojat e krizës ekonomike. Sipas EUROSTAT gjatë vitit 2016, rreth 1300 shqiptare kërkuan azil ekonomik në Greqi.Live Stream
Moti
Sot

25° / 14°
Sondazh
Me nisjen e legjislaturës së re, partitë janë përfshirë në diskutimet, ende jo në tryezë për reformën zgjedhore. Mendoni se kësaj radhe klasa politike do t'i realizojë në kohë ndryshimet në këtë reformë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-1,30
112.09
EUR / LEK
-0,74
132.24
GBP / LEK
-2,29
146.22
CHF / LEK
-1,73
115.13
JPY / LEK
-1,44
101.13
Partnerë