Flash: Policia sekuestroi rreth 1 ton kanabis sativa në orët e para të mëngjesit
Policia bllokoi një Velierë midis plazhit të Levanit dhe Darëzezës, në bord u kapën një shqiptar dhe një italian
Aktualitet
Zyrtarët debitorë për taksat e makinave
Olldashi kërkon ndjesë, paguan detyrimin
05 janar 2013 15:14
Zyrtarë të lartë të shtetit vonojnë prej vitesh të paguajnë taksat vjetore të makinës. Agjensia e Lajmeve Balkan Insight, ka publikuar një listë të Drejtorisë së Shërbimit të Transportiti Rrugor ne muajin prill te 2012, ku renditen 45 deputete që nuk paguanin detyrimet e makinës së tyre. Dhjetëra deputetë të majtë e të djathtë rezultojnë debitorë prej disa vitesh. Mes tyre bien në sy emrat e Presidentit Bujar Nishani dhe Kryeparlamentares Jozefina Topalli.
I kontaktuar nga abc neës, drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Transportit Rrugor, Arben Pinari sqaron që bëhet fjalë për një listë të vjetër të debitorëve, e cila është publikuar dhe dërguar në Drejtorinë Tatimore 8 muaj më parë. Pinari, konfirmon se një pjesë e mirë e detyrimeve janë paguar tashmë. Ai bën të ditur, se pas verifikimeve te fundit, rezulton se janë paguar detyrimet për makinën e kryeparlamentares Topalli, e cila nuk rezulton më si debitore. Po ashtu, edhe presdienca ka reaguar, duke sqaruar se automjeti i zotit Nishani nuk është përdorur asnjëherë, megjithëse taksat janë paguar.
Lajmi i publikuar nga agjencia e lajmecve “Balkan Insight” përfshin edhe ministra. Aldo Bumci, Vangjel Tavo, Ridvan Bode dhe Sokol Olldashi nuk i kanë paguar taksat e regjistrimit të automjeteve të tyre personale në tre vitet e fundit. Po ashtu janë disa deputetet demokratë e socialiste që nuk kanë paguar taksat që prej disa vitesh.
Kjo është lista e deputetëve që nuk paguajnë taksat deri në prill të vitit të kaluar.
Kryeson deputeti Eduard Shalsi, i cili nuk paguan taksën për automjetin e ti personal me targë 61 94 F që nga viti 2003, pra per per thuajse 9 vjet me radhë.
Deputetët Luan Skuqi, Ilir Bano, Arta Dade nuk i paguajnë këto taksa që prej vitit 2005, pra per 7 vjet.
Ka pasur edhe një reagim nga deputetit i PS-së, Erjon Brace, i cili shkruan në FB, se makina e tij nuk ka taksa të papaguar, pasi është e re dhe detyrimet për të janë minimale.

Olldashi kërkon ndjesë, paguan detyrimin
Në listën e publikuar në media për deputetët që nuk paguajnë taksa, rezultoi edhe vetë Ministri i Transporteve Sokol Olldashi. Në një njoftim për shtyp Olldashi ka reaguar menjëherë. Ai kërkon publikisht ndjesë për këtë fakt i cili është thjesht një shkujdesje njerëzore që, gjithsesi, nuk duhet të kishte ndodhur. Sot në mëngjes ai ka paguar në zyrën e taksave të Drejtorisë Rajonale të Transportit Rrugor, në Prezë detyrimin e prapambetur për vitin 2012 në vlerën 6.348 lekë.
Duke kërkuar edhe një herë ndjesë për këtë pakujdesi, ministri Olldashi siguron se kjo nuk do të ndodhë më.

Reagon Presidenca: Njoftimi i pasaktë
Drejtoria e Informimit Publik e Institucionit të Presidentit të Republikës ka reaguar menjëherë pas publikimit të mospagimit të taksave të automjetit privat të Presidentit Nishani, duke e quajtur njoftimin të pasaktë dhe duke e bashkangjitur këtë me dokumentacionin përkatës.

Në njoftimin e Presidencës thuhet se:
“Në lidhje me njoftimin e dhënë nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor, për mospagimin e taksave të automjetit privat nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani për vitin 2010, Drejtoria e Informimit Publik e Institucionit të Presidentit të Republikës sqaron se ky njoftim është i pasaktë. Këto taksa për vitin 2010, janë paguar në mënyrë korrekte”.

Live Stream
Moti
Sot

25° / 14°
Sondazh
Me nisjen e legjislaturës së re, partitë janë përfshirë në diskutimet, ende jo në tryezë për reformën zgjedhore. Mendoni se kësaj radhe klasa politike do t'i realizojë në kohë ndryshimet në këtë reformë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-1,30
112.09
EUR / LEK
-0,74
132.24
GBP / LEK
-2,29
146.22
CHF / LEK
-1,73
115.13
JPY / LEK
-1,44
101.13
Partnerë