Flash: Pas publikimit të videos në emisionin “Stop”, policia e Shkodrës ka ndaluar 8 persona
Denoncimi në “Stop” me pije të falsifikuara, u ndaluan inspektorwt e AKU Hilmi Erkoçaj, Abdyl Bajraktari, Elvis Rraboshta, Adnan Gradeci, Edmond Fortuzi
Blogje
Dhënia e hipotekës, një lajm i mirë ...
31 tetor 2011 10:16
Mes ndërtimeve të shumta, që hodhën shtat brenda një kohe të shkurtër në kryeqytet, u zhvillua paralelisht shqetësimi më i madh i qytetarëve: Mungesa e pronësisë mbi apartamentin e tyre.

Kjo problematikë, që vinte për arsye të ndryshme, dukej pa zgjidhje dhe qëndronte në krye të listës së problematikave që ndërtuesit kishin në çdo kohë. Sot gjërat kanë lëvizur dhe mijëra qytetarë kanë marrë pronësinë e banesës së tyre.

Duke e konsideruar si konfirmim të premtimeve zgjedhore të kryetarit të ri të bashkisë, qytetarët shprehin vlerësim për një nismë të tillë. Për mikrofonin tonë, ata shpresojnë dhe besojnë në zgjidhje të tjera.

Kush nuk e ka pasur një apartament të ri dhe nuk është përballur me problemin e mungesës së hipotekës?

Për arsye të mungesës së lejes së shfrytëzimit nga Bashkia, për shkak të shtesave të bëra në një objekt, apo për shkak të detyrimeve të subjekteve, qindra pallate nuk rezultonin dhe nuk rezultojnë akoma të regjistruara në hipotekë.

Për rrjedhojë qytetarët nuk kishin të ligjëruara banesën, ku jetonin, duke mos patur mundësi ta vendosnin si kolateral në banka. Duke u stepur të investonin më tej.

Por, pak ditë më parë, lajmi më I lakuar në media ishte pikërisht dhënia e lejes së shfrytëzimit për 124 objekte. Megjithëse nuk përbëjnë totalin, është hapur rruga për të hipotekuar plot 3 mijë apartamente.

Nga radhët e shoqatës së ndërtuesve flitet për një çlirim kapitali prej qindra milionë euro, që do t'i japë gjallëri tregut financiar dhe njëkohësisht do të japë më tepër të ardhura për arkën e shtetit.

Kjo në fakt është dëshmia e parë e një rrugë, e cila e ka tashmë një zgjidhje, falë vullnetit të mirë të institucioneve përgjegjëse për mirëqënien e qytetarëve. Dëshmitarë janë vetë qytetarët...
Live Stream
Moti
Sondazh
Me nisjen e legjislaturës së re, partitë janë përfshirë në diskutimet, ende jo në tryezë për reformën zgjedhore. Mendoni se kësaj radhe klasa politike do t'i realizojë në kohë ndryshimet në këtë reformë?
Kursi i Këmbimit
USD / LEK
-1,30
112.09
EUR / LEK
-0,74
132.24
GBP / LEK
-2,29
146.22
CHF / LEK
-1,73
115.13
JPY / LEK
-1,44
101.13
Partnerë